تبلیغات
AVJIN - اکسیژن محلول در آب

AVJIN

پرورش ماهی قزل آلا

اکسیژن محلول در آب

نیازهای محیطی ماهیان سردآبی

اکسیژن محلول در آب جهت پرورش ماهیان قزل آلا و آزاد ماهیانماهیان برای انجام سوخت و ساز بدن به اکسیژن محلول در آب نیاز شدیدی دارند. مقدار اکسیژن محلول در آب های مختلف بسیار متغییر است به طوری که هرچقدر آب سردتر، میزان اکسیژن بیشتری در آب حل شده، در نتیجه میزان درصد اشباع اکسیژن در آب بالا می رود.
اکسیژن محلول در به میزان بالاتر از 6 میلی گرم در لیتر سبب رشد مناسب ماهیان می شود و همچنین میزان کمتر از 4 میلی گرم در لیتر موجب مرگ و میر ماهی قزل آلا خواهد شد. احتیاجات ماهی قزل آلا به اکسیژن بر حسب سن متفاوت بوده و به عوامل زیر بستگی دارد.
  • الف- اندازه ماهی: بچه ماهیان و ماهیان نورس بر اساس واحد وزنشان نسبت به ماهیان بزرگتر، اکسیژن بیشتری نیاز دارند.
  • ب- فعالیت: ماهی در هنگام فعالیت و تحرک نسبت به حالت استراحت به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.
  • ج- تغذیه: اکسیژن مورد نیاز بعد از تغذیه افزایش می آبد، زیرا برای عملیات سوخت و ساز، بدن ماهی به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.
  • د- استرس: ماهی در هنگام استرس به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.مواردی که ذیلا از آنها نام برده می شود از جمله عواملی هستند که موجب تغییر در مقدار اکسیژن محلول در آب می شوند:
  • الف- دما: میزان اکسیژن محلول در آب با درجه حرارت نسبت عکس دارد، هرچه درجه حرارت افزایش یابد مقدار اکسیژن محلول کمتر و هرجه درجه حرارت آب کاهش یابد میزان اکسیژن محلول، افزایش پیدا می کند.
  • ب- شوری ( املاح ): هرچه شوری آب بیشتر شود میزان اکسیژن محلول در آب کمتر خواهد شد.
  • ج- فشار هوا: با افزایش فشار هوا، درجه اشباع گازهای محلول در آب از جمله اکسیژن افزایش خواهد یافت.

باید توجه داشت که گیاهان آبی در روز موجب افزایش اکسیژن محلول، و در شب موجب کاهش اکسیژن محلول در آب می شود.
افزایش بیش از حد اکسیژن محلول در آب نیز مضرات خود را دارد و موجب عارضه ای به نام حباب گازی می شود. این  عارضه با ظاهر شدن حبابهای گاز در زیر جلد قسمتهای از بدن ماهی، مانند: زیر فک تحتانی، باله های شنا و اطراف چشم مشخص می شود. وقوع عارضه حباب گازی می تواند موجبات تلفات شدید - بخصوص در نوزادها - گردد.

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

به سایت پرورش ماهی ئاوژین خوش آمدید