تبلیغات
AVJIN - تاسیسات فیلتراسیون و رسوب گیر

AVJIN

پرورش ماهی قزل آلا

تاسیسات فیلتراسیون و رسوب گیر

استخرهای پروش ماهی و تاسیسات

آب رودخانه ها با توجه به وضعیت حاکم در حوضه آبریز و مسیر خود، به طور دایم یا موقت حامل ذرات ریز و درشت است و می تواند موجب کدورت آب گشته و در نهایت منجر به کاهش تولید می شود. در مزارع پرورش ماهی قزل آلا به دلیل نیاز آبی زیاد، وجود جریان دایم اب و حساسیت بالا، باید توجه لازم به این موضوع به عمل آید تا از بروز تلفات سنگین، طولانی شدن دوره پرورش و افزایش هزینه لایروبی استخرها، جلوگیری شود.
آبی که برای پرورش ماهی قرل آلا استفاده می شود، باید علاوه بر داشتن شرایط فیزیکوشیمیایی مناسب، زلال بوده و مواد معلق آن کمتر از 30 میلیگرم در لیتر باشد. استخرهای رسوبگیر در این مزارع می توانند در زمان گل آلودگی آب رودخانه بخشی از مواد معلق ( تا قطر 0.02 میلی متر ) را رسوب نماید. منابع ابی که غلظت مواد معلق با قطر کمتر از 0.02 میلی متر بیش از مقدار مجاز باشد، نیاز به رسوبگیری های بیشتر دارند و عملا غیر قابل استفاده می باشند.
خصوصیات و مشخصات حوضه آبریز از قبیل: وسعت، پروشش گیاهی، ارتفاع، شکل، شیب زمین و بافت خاک و همچنین شرایط و مشخصات رودخانه مورد نظر به طور غیر مستقیم و عواملی مانند: میزان آب مورد نیاز، غلظت مواد معلق، وزن مخصوص دانه بندی ذرات و شکل جنس آنها مستقیما در طراحی رسوب گیرها موثر می باشند.

    به ازای دبی 100 لیتر در ثانیه آب جاری و برای رسوب دادن ذرات با قطر 0.02 میلی متر، دو حوضچه رسوبگیر به طول 25 متر، و عرض 2.5 متر و عمق کل 0.2 متر در نظر گرفته شود. چنانچه دبی مورد استفاده بیش از 100 لیتر در ثانیه باشد، به همان نسبت تعداد حوضچه ها بیشتر و اگر کمتر از میزان ذکر شده بود به همان نسبت تعداد حوضچه ها کمتر می شود.
    در برخی از موارد برای رسوب دادن ذرات کمتر از 0.02 میلی متر، از صافی های شنی با دانه بندی متفاوت به شکل عمودی جهت دبی خاص استفاده می شود.

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

به سایت پرورش ماهی ئاوژین خوش آمدید